Datora ietekme uz bērna acu veselību

berni-un-dators

Laikmets, kurā dzīvojam, neizbēgami ietekmē mūsu ikdienas ritmu un ieradumus. Jaunākās tehnoloģijas paver virkni vēl nebijušu iespēju, ļauj apgūt zināšanas un iemaņas un padara mūsu dzīvi ievērojami ērtāku un vienkāršāku. Tomēr, izbaudot priekšrocības, nedrīkstētu aizmirst par to, ka pārmērīga aizraušanās ar viedierīcēm spēj nopietni kaitēt mūsu veselībai. Vēl vairāk – šobrīd aug jauna paaudze, kas nepazīst dzīvi bez tehnoloģijām, un zinātnieki uzsver, ka šai tendencei var būt nopietnas sekas nākotnē.

Televizors, dators, mobilais tālrunis un planšetdators – vairums bērnu ar šīm ierīcēm darbojas ikdienā, turklāt to darbības principus apgūst jau pavisam mazā vecumā, nereti, vēl neuzsākuši skolas gaitas. Tehnoloģijas ir vajadzīgas ne tikai izklaidei un socializācijai, bet mācībām – ar to palīdzību tiek sagatavoti mājasdarbi, apgūtas papildu prasmes, kā arī veidotas vizuālās prezentācijas. Bieži pie datora vai tālruņa ekrāna tiek pavadīts teju viss bērna brīvais laiks, un vecāku mēģinājumi kontrolēt šo procesu izrādās bezjēdzīgi – mazais vienmēr atradīs attaisnojumu, kāpēc viņam nepieciešams vēl nedaudz padarboties ar kāroto ierīci. Tomēr vecākiem būtu jāņem vērā, ka intensīva viedierīču lietošana spēj ietekmēt augošu organismu – pētījumi apliecina, ka tehnoloģiju lietošana cieši saistīta ar aptaukošanos, stājas un mugurkaula problēmām, kā arī virkni dažādu psiholoģisku saslimšanu. Tāpat būtisks kaitējums tiek nodarīts acīm – intensīvā slodze, kam pakļauta redzes sitēma, agri vai vēlu radīs redzes traucējumus.

Cik ilgs drīkst būt laiks, ko bērns pavada pie ekrāna?

Veicot vairākus pētījumus, speciālisti izstrādājuši noteiktus standartus, proti, maksimālo laiku, ko bērns drīkst pavadīt, darbojoties ar datoru, telefonu vai citu elektronisku ierīci, lai nekaitētu savai redzei. Līdz desmit gadu vecumam tās ir aptuveni 30 minūtes, līdz 12 – aptuveni viena stunda, savukārt līdz 16 – aptuveni divas stundas. Tiesa, jāatceras, ka laikam jābūt sabalansētam ar neilgiem atpūtas brīžiem – periodiem, kad acis tiek vingrinātas un atpūtinātas. Šis nozīmīgais faktors jāņem vērā arī jauniešiem pēc 16 gadu vecuma un pieaugušajiem – lai pēc iespējas vairāk pasargātu redzi, acis pastāvīgi jāatpūtina, darbavieta jāizveido pietiekami ergonomiska un nepieciešamības gadījumā vajadzētu apgūt speciālus vingrinājumus, kas atslābina acis un ļauj bez bažām turpināt darbu. Turklāt bez pārtraukuma nebūtu ieteicams strādāt ilgāk par divām stundām. Pretējā gadījumā tiek riskēts ar dažādām problēmām, kas ne tikai ievērojami pasliktinās pašsajūtu, bet var radīt nopietnus traucējumus nākotnē. Mediķi norāda, ka tieši ilgstošs darbs ar datoru izraisa tādas veselības problēmas kā sausās acs sindroms un citas nepatīkamas kaites.

Redzes traucējumi jānovērš laikus!

Tā kā bērni un pusaudži, parādoties redzes traucējumiem, nereti nemeklē palīdzību paši, šis atbildīgais uzdevums gulstas uz vecāku pleciem. Pievērsiet uzmanību, ja bērns pēkšņi miedz acis vai tur galvu dīvainā leņķī – tas var liecināt par redzes pasliktināšanos un, iespējams, nepieciešama vizīte pie speciālista. Turklāt ņemiet vērā, ka vizīti nav ieteicams atlikt – jo ātrāk tiks novērsti iespējamie redzes traucējumi, jo lielāka iespēja, ka tie neattīstīsies un nemainīs bērna dzīves kvalitāti.

Ikvienam jāatrod sev piemērotākais redzes korekcijas veids. Briļļu un lēcu cenas mūsdienās ir gana demokrātiskas, turklāt veikalos pieejamais sortiments ļauj atrast ikvienam vispiemērotāko risinājumu. Ja bērns dod priekšroku brillēm, iespējams izraudzīties piemērotu modeli, bērnam pašam jāizvēlas sev tīkamākais rāmis un forma – svarīgi panākt, lai ar jauno aksesuāru mazais justos labi un ērti. Savukārt, ja kādu iemeslu dēļ bērns labāk vēlētos kontaktlēcas, jāizvērtē, vai viņš ir gana atbildīgs un patstāvīgs. Proti, spēs pats parūpēties par lēcām un to kopšanu. Tāpat jāpievērš uzmanība lēcu cenām un veidam, izraugoties tās lēcas, kas konkrētajā situācijā būs vispiemērotākās. Iepazīties ar cenām ērti iespējams internetā, atlasot sev interesējošo kategoriju veidu un salīdzinot dažādus piedāvājumus.

Comments are closed.