Dažādi orķestri un skaņas spēks

dažādi orķestri

Orķestris, muzikālais baudījums, kas ne vien dzīvo pats par sevi, bet ir ļoti liela daļa arī no citiem mākslas veidiem. Tas ne vien ir spējīgs atskaņot spēcīgu mūziku un spēlēt milzīgu koncertu, bet arī būt kā fona mūzika operai, baletam, teātrim, kā arī filmām un pat multfilmām. Bieži pat nepamanām, ka dzirdam mūziku, kas tik patīkami saplūst ar darbību, kuras fonā tā skan, ka neievērojam, ka vesela grupa cilvēku paspilgtina šo situāciju un palīdz mums saņemt tās emocijas, kuras mums vēlas sniegt mākslinieki.

 Pastāv dažādi orķestri, senākie no tiem pat jau mainījuši savu sākotnējo sastāvu vai instrumentus, kas piedalās sastāvā. Viens no  šādiem seniem veidiem ir kamerorķestris, kurā piedalās tikai stīgu instrumenti un koka pūšaminstrumenti, tomēr, ja paskatīsimies, ieraudzīsim tā rindās flautas un obojas, kas pavisam noteikti nav koka, tomēr, vēsturiski šie instrumenti ir ražoti no koka, šī brīža izskats ir tikai mūsdienu uzlabojums.

Līdzīgs ir stīgu orķestris, kurā spēlē tikai stīgu instrumenti. Šie abi veidi tiek pieskaitīti pie kamermūzikas, kas ir klusa un paredzēta nelielām zālītēm. Lielāks un skaļāks ir pūtēju orķestris, kurā apvienojušies visi pūšaminstrumenti, nereti arī sitaminstrumentu grupa un dažkārt pat elektriskie instrumenti – basģitāra, ģitāra u.c. Lielākais noteikti ir simfoniskais orķestris, kurā apvienojas visi iepriekšminētie instrumentu veidi. Tā skanējums ir pats krāšņākais un pilnīgākais. Komponisti visos laikos ir centušies parādīt savas jūtas un emocijas skaņdarbos, kas veltīti tieši simfoniskajam orķestrim, jo iespējas ir bezgalīgas, no klusām stīgu solo iespēlēm, līdz iespaidīgam un pilnīgam skanējumam kopā ar pūtēju sekciju un timpānu rīboņu. Šādam sastāvam nemitīgi jātrenējas un jāpavada daudz laika, lai nonāktu pie skaistā gala rezultāta, kādu saņemam koncertā. Par spīti tam, jebkurš koncerts, kurā mākslinieki ieguldījuši darbu, sirdi un dvēseli būs izcils. Pār muguru skries skudriņas un uzmetīsies zosāda, kas nešaubīgi apliecinās lielisko sniegumu.

Katram kaut reizi mūžā jāapmeklē orķestra koncerts un jāizjūt skaņas bagātība, kāda iespējama tikai šāda sastāvā. Pat lielākais skeptiķis pēc koncerta noklausīšanās visticamāk paliks emocionāli uzlādēts un priecīgs par skaisto sniegumu, kādu nespēs parādīt nekas cits. Tas ir arī viens no svarīgākajiem filmu mūzikas celiņu izveidē. Bieži pat neapzināmies, ka daudzi skaņdarbi un melodijas, kas ir klasiskās mūzikas paraugi, ir arī mūsu iemīļotās melodijas no kādas romantiskās filmas vai drāmas.

Comments are closed.