Kontaktlēcas un to vēsture.

Optika ir zinātnes nozare, kurai ir nepieciešama nepārtraukta attīstība, jo tā vistiešākajā mērā ir saistīta ar cilvēku un viņa vajadzību redzēt vai arī redzēt labāk. Mūsdienās optikas preču cena nav tik liela, kāda tā bija pirms dažiem gadu desmitiem, taču, nevajag aizmirst, ka briļļu kopējo cenu sastāda rāmja un stikliņu cena. Kontaktlēcām nav vajadzīgi rāmji, tādēļ tas ir lētākas. Optikas veikalos, kas atrodami pilsētās, varam iegādāties lēcas arī vienā eksemplārā, kas ir ērts risinājums tām reizēm, kad nepieciešamība brilles nomainīt uz citu redzes uzlabošanas veidu. Kontaktlēcas daudzu gadu gaitā ir pilnveidojušās gan materiālu, gan funkcionalitātes ziņā.

Stikla lēcas.

Pirmais, kurš sāka interesēties un aprakstīt veidus, kā uzlabot cilvēka redzi, bija tieši Leonardo Da Vinči. Pirmie centieni to izdarīt ar kaut ko, kas nav brilles, bija 19. gadsimtā, kad tika radītas mūsdienās zināmo kontaktlēcu vecmāmiņas, kas tika veidotas un stikla un uzliekamas tieši uz acs. Stikla kontaktlēcas bija ļoti masīvas, cietas, pilnībā nosedza visu radzeni, turklāt, bieži krita ārā. Atzīsim – nu nav diezin ērti, turklāt pastāvēja arī risks radzeni savainot. Četrdesmitajos gados sāka ražot lēcas no mīkstāka materiāla – speciāla polimēra paveida. Tas ļāva ne tikai samazināt lēcas izmērus, bet arī pagarināt to nēsāšanas laiku līdz pat 10 stundām.

Par lēcām.

Pirmās mīkstās kontaktlēcas nemaz nebija tādas, kādas tās zinām tagad. Tās mēdza deformēt attēlu un bija ļoti biezas. Tās bija arī daļēji gaisa caurlaidīgas un mēdza traumēt radzeni, lai cik dīvaini tas arī nešķistu. Ir cilvēki ar tādām redzes īpatnībām, kuriem parastās mīkstās kontaktlēcas nespēj nodrošināt nepieciešamo redzes komfortu, tādēļ ir iespējams pasūtīt speciāli veidotas lēcas. Lēcām ir vairākas priekšrocības:

  • Atbrīvo no briļļu valkāšanas;
  • Nerada attēla izkropļojumu;
  • Tiek uzlabots perifērais redzes lauks;
  • Viegli izņemt un ielikt;
  • Saudzē radzeni;
  • Tās ir pieērots arī bērniem;
  • Ja ir dažādas refrakcijas pārmaiņas, ir iespējams koriģēt redzi;
  • Iespēja aktīvi iesaistīties dažādās aktivitātēs, kurās nav jāuztraucas par briļļu stāvokli.

Comments are closed.