Malkas apkures katli

commodus.lv malkas apkures katliMalkas apkures katli ir iekārtas, kas siltuma ražošanai izmanto atjaunojamo energoresursu – koksni. Malkas apkures katlu ražošanai parasti tiek izmantots tērauds vai čuguns. Malkas apkures iekārtas ir piemērotas ne tikai nelielu ģimenes māju, bet arī daudzdzīvokļu, sabiedrisko ēku un rūpnīcu apsildīšanai. Malkas apkures katli ir pieejami dažādos izmēros, kalpošanas laiks, atšķiras dizains un ražošanā izmantotais materiāls.

Cietā kurināmā apkures katli tiek iedalīti trijās lielākās kategorijās:

 • Tērauda katli;
 • Čuguna jeb ķeta katli;
 • Malkas gāzes ģenerācijas katli.

 

Malkas apkures katli pieejami dažādās versijās – kurināmi ar skaidām, granulām un koka pagalēm. Skaidu katli būtībā ir tādi paši kā koksnes granulu apkures katli, jo galvenā atšķirība ir padeves mehānisms. Skaidu katli parasti tiek ieslēgti automātiski un turpina darboties bez manuālas iejaukšanās. Augstākas specifikācijas katli ir aprīkoti ar pašattīrīšanas mehānismu, lai lietotājs varētu aizmirst par cietā kurināmā apkures sistēmas tīrīšanu.

Granulu katli ir atjaunojams un cenas ziņā derīgs veids kā radīt siltumu mājās. Šī iemesla dēļ tie popularitāti ieguvuši visā Eiropā, kur tos izmanto kā videi draudzīgu alternatīvu tik ļoti pierastajam tradicionālajam fosilajam kurināmajam. Granulu katla galvenās daļas ir katla korpuss, piltuve un bunkurs, kur norit degšanas process. Piltuvē glabājas granulas, tad tās automātiski tiek aizvadītas uz katlu, tādā veidā samazināts darba apjoms, ko būtu jāveic manuāli. Galvenās priekšrocības, ko var minēt attiecībā uz granulu katliem ir to nelielā ietekme uz vidi un zemās ekspluatācijas izmaksas. Tā kā koka granulas tiek izgatavotas no koksnes atkritumiem, kurus citur izmantot maz iespēju, tās ir salīdzinoši lētas un ilgtermiņā jūtams milzīgs naudas līdzekļu ietaupījums. Daži granulu katli var darboties arī ar kukurūzu, kam ir līdzīga forma un tuvs enerģijas saturs.

Malkas katliem raksturīga augsta efektivitāte, taču tie nav tik ērti lietošanā, jo uzpilde jāveic manuāli. Siltums tiek uzglabāts ilgāku laiku, jo nepieciešams garāks degšanas laiks. Modernākiem variantiem garāku degšanas laiku panāk ar katla konstrukcijas variantiem. Degšana var notikt nevis no apakšas uz augšu, kā vairumā cietā kurināmā katliem, bet gan no augšas uz leju.

Āra malkas apkures katli

 

Āra malkas apkures katli ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, tomēr jau liela daļa māju īpašnieku ir ieinteresēti izmantot šīs ierīces sniegtos labumus. Ja jums jau ir krāsns ar iestatītu ventilācijas kanālu, tad tas ir lielisks variants, lai to varētu kombinēt ar āra malkas apkures katlu. Kamēr tradicionālie iekštelpu apkures katli ražo iekštelpu piesārņojumu (dūmus), nepatīkamas smakas, palielina ugunsgrēka un citus ugunsdrošības riskus, tikmēr āra katls nodrošina neatkarīgu siltumapgādi bez jebkādām kaitīgām blakusparādībām istabās. Otrs ne mazāk svarīgs faktors ir iespēja dedzināt lielākas malkas pagales un klučus, kā rezultātā degšanas process norit ilgāk, līdz ar to siltuma enerģija plūst ilgstošāk.

Tāpat kā iekštelpu apkures katlu, tā arī āra malkas apkures katlu kurināšanai svarīgi izvēlēties malku ar vislabvēlīgāko mitruma saturu. Par labāko koksnes  piesātinājuma mitrumu uzskata rādītāju 19 – 25%. Pārāk mitru malku būs grūti aizdegt, turklāt pārāk lielais mitruma daudzums negatīvi ietekmē siltuma kvalitāti. Arī pārāk sausa malka nesniedz gaidīto rezultātu, jo ātri izdeg, kā rezultātā siltums tiek izdalīts īsāku laika periodu.

Āra apkures katlu sniegtie labumi

 

Āra apkures katliem, salīdzinot ar iekštelpu, ir vairākas atšķirības, kas sniedz papildu labumu lietotājam. Viens ir tas, ka tajos ir lielāka ietilpība, tādā veidā samazinās roku darbs un palielinās degšanas ilgums. Āra apkures katli sevišķi derīgi lauku teritorijās, kur ar uzsildītā ūdens starpniecību var apsildīt vairākas saimniecības ēkas, kuras atrodas tuvāk vai tālāk viena no otras. Arī kurināmā izmaksu ziņā tas ir izdevīgs risinājums, jo lauku iedzīvotāji paši var sagādāt malku, tā nav jāpērk no citiem ražotājiem.

Kā siltums no āra apkures katla tiek aizvadīts uz māju? Tas ir ļoti vienkārši. Siltums no āra apkures katla tiek nodots ar ūdens starpniecību, kas glabājas sistēmā. Karstais ūdens caur pazemes siltinātajām trubām cirkulē starp āra apkures katlu un māju. Ūdens cirkulācijas procesā izdalītais siltums arī nodrošina apsildi mājā.

Ko darīt ar āra apkures katlu, ja plānots doties atvaļinājumā ziemā? Tas atkarīgs no tā cik ilgi plānots būt projām un cik auksti būs laika apstākļi prombūtnes laikā. Ja plānots būt prom tikai uz nedēļas nogali, Jūs varat nogriezt iekštelpu termostatu, aizpildīt krāsni pilnu ar malku, izslēgt ventilatoru un baudīt nedēļas nogali. Ja plānots būt prom ilgāk nekā tikai nedēļas nogali, Jums tik un tā jānogriež iekštelpu termostats un jāveic pasākumi, lai būtu cilvēks, kurš vajadzības gadījumā pieliks krāsnij malku. Ja būsiet prom tiešām ilgu laiku, ļoti ieteicams izmantot antifrīzu. Vērsieties pēc padoma pie āra apkures katla ražotāja, kurš dos norādījumus kā rīkoties attiecīgajā situācijā.

Āra apkures katla tīrīšana

 

Ar malku apkurināmam āra katlam ziemas mēnešos tīrīšana jāveic vismaz reizi mēnesī un parasti ik pēc pāris mēnešiem pavasara, rudens un vasaras periodā. Ar laiku krāsns pildās ar kvēpiem, pilnībā neizdegušiem koka gabaliem, radot potenciālas ugunsgrēka briesmas. Jātīra ne tikai pats apkures katls, bet arī dūmvads, kur sakrājas sodrēji un citas degšanas atliekas. Parasti mājas apstākļos skursteņus mēdz tīrīt ar metāla slotu. Slotas izmērs atkarīgs no skursteņa lieluma un diametra. Slotai piesien metāla svārstu vai bumbu, kas raus slotu uz leju un palīdzēs veikt tīrīšanas darbus. Tāpat nepieciešama aukla, kas derīga visā skursteņa garumā. Pirms uzsākt tīrīšanas darbus jāpārliecinās, ka katls nav uzkarsis un nedarbojas. Nākošais solis, kas jāveic ir aizbīdņa, kas savieno kurtuvi ar dūmvadu izņemšana. Pēc tam metāla slotas gals jāieliek skurstenī un lēnām jālaiž dūmvadā virzienā no augšas uz leju. Tas jādara pilnā dūmvada garumā tik ilgi līdz visi sodrēji ir notīrīti un vairs nebirst kurtuvē. Beigās jāiztīra kurtuve no sabirušajiem pelniem, sodrējiem un netīrumiem. Darbu noslēdz novietojot atpakaļ aizbīdni, kas savieno kurtuvi ar dūmvadu. Neaizmirstiet nomazgāt tīrīšanas rīku, lai to varētu izmantot arī nākamajā tīrīšanas reizē.

Ieguvumi izmantojot malkas apkures katlus:

 • Kurināmā materiāla pieejamība: lai gan cena koksnes kurināmajam var atšķirties, tomēr tas ir lētākais, salīdzinājumā ar citām apkures iespējām. Kurināšanai iespējams izmantot nederīgos dēļus un pašu vāktu malku.
 • Finansiālā atbalsta iespējas: Klimata pārmaiņu finanšu instruments (KPFI) ir Latvijas Republikas valsts budžeta programma, kuras mērķis ir klimata pārmaiņu novēršana un siltumnīcas efekta gāzu emisijas samazināšana. Privātajam un sabiedriskajam sektoram tiek dota iespēja piedalīties atklāto projektu konkursos, lai iegūtu finansiālo palīdzību tehnoloģiju ieviešanā, kurās izmanto atjaunojamos energoresursus.
 • Zema  videi kaitīgo vielu emisija: samazināta sēra dioksīda emisija, jo koksne gandrīz nesatur sēru. Malkas degšanas procesā emitētais oglekļa dioksīda daudzums atbilst tādam apjomam kāds izdalītos kokam satrūdot darbībā veidā.
 • Alternatīvs risinājums: malkas apkures katlu darbību neietekmē elektrības padeves zudumi vai arī kādi citi elektroenerģijas traucējumi.

Malkas apkures katlu uzturēšana un apkope

 

Malkas apkures katliem jābūt tīriem, regulāri jārūpējas par to tīrību, piemēram, attīrot tos no pelniem un citiem putekļiem. Pelnu daudzums parasti ir neliels, bet joprojām nepieciešams iztukšot pelnu urnas un koksnes dedzināšanas krāsnis vai katlus. Tīrīšanu ieteicams veikt vienu vai divas reizes nedēļā atkarībā no katla lietošanas biežuma un noslodzes.  Modernākajiem malkas apkures katliem ir iebūvētas pašattīrīšanās sistēmas un pelnu savācēji. Regulāra attīrīšana pasargā no aizsērēšanas un netiek traucēts kvalitatīvs degšanas process. Lai atvieglotu tīrīšanas darbus, modernākajos katlos ierīkots pelnu saspiešanas mehānisms, kas vairākas reizes samazina pelnu attīrīšanas biežumu, tādā veidā rūpējoties par lietotāja patērēto laiku un komfortu.

Kādu malkas apkures sistēmu izvēlēties?

Katls vai krāsns? Apkures katlus izmanto, lai apsildītu veselu māju vai ēku un uzsildītu karsto ūdeni. Krāsnis izmanto, lai apsildītu vienu istabu, turklāt tās parasti tiek kombinētas un izmantotas kopā ar citām apkures sistēmām. Tātad, lai izvēlētos starp apkures katlu un krāsni, svarīgi zināt kāds būs apsildāmo telpu daudzums un platība.

Skaidas, granulas vai malkas pagales? Skaidu apkures katli nav piemēroti vienas mājas apkurei, bet gan, lai uzsildītu lielāku celtņu vai māju grupas. Granulas ir daudz vieglāk un ērtāk izmantojamas nekā kurinot ar malkas pagalēm. Granulu apkures katli var darboties automātiski, bet kurināšanai izmantojot malkas pagales tiek ieguldīts cilvēku darbaspēks ievietojot klučus krāsnī. Apkurinot lielākas platības granulu vajadzēs mazāk nekā malkas, bet, ja ir iespēja iepirkt koksni tuvumā vai arī pašam to sagādāt, tad, protams, izmantot malkas klučus nav nemaz tik dārgi. 

Vai Jums ir pietiekami daudz vietas? Malkas apkures katli ir lielāki nekā gāzes vai dīzeļdegvielas apkures katli. Jāatvēl  piemērota vieta, lai glabātu kurināmo materiālu, piemēram, granulas neturēs vietā, kur tās var salīt.

Vai ir piemērota vieta, lai ierīkotu dūmvadu? Jums būs nepieciešams dūmvads, kas atbilst noteikumiem par malkas ierīcēm: jauna, izolēta nerūsējošā tērauda izplūdes caurule vai skurstenis. Skursteņiem nepieciešama piemērota „odere”, lai padarītu tos drošus un likumīgus. Dūmvada ārējā virsma nedrīkst skart koku vai kādus citus degošus materiālus vai to daļas. Papildus izolācija nepieciešama arī savienotājdetaļām, ko veido no tādiem nedegošiem materiāliem, kā betons, minerālvate. Dūmvadu izbūvē noteikti stingri jāievēro ugunsdrošības prasības un attiecīgie normatīvie akti.

Vai Jums ir piemērots jumts? Neskatoties uz to, ka lielākā daļa dūmvada novietota telpas iekšienē, tomēr daļa tā atrodas ārpus būves – uz jumta. Dūmvadus, kas atrodas ārpus būves nepieciešams aizsargāt ar papildus siltumizolāciju. Lai nodrošinātu brīvu gaisa plūsmu dūmvada atverē, skurstenis jānovieto pēc iespējas tuvāk jumta korei. Dūmvada atverei jābūt novietotai virs jumta augšējā līmeņa. Pieņemsim, ja jumta slīpums ir 30 grādi, tad dūmvada atverei jāatrodas ne mazāk kā 40 centimetrus virs jumta. Skurstenim virs jumta kores jāslejas apmēram 80 centimetru augstumā, ja jumts klāts ar mīksto segumu.

Kā iegādāties kvalitatīvas kokskaidu granulas?

 

Kokskaidu granulu krāsa ir tumši vai gaiši brūna. Par to, ka granulu sastāvā ir koka mizas liecina brūnā krāsa. Ja granulas ir ar pelēku nokrāsu, tas nozīmē, ka tajās ir liels smilts piemaisījums vai kurināmais apdedzis skaidu žāvēšanas procesā. Šādās granulās ir lielāks pelnu saturs, kas veicina ātrāku pelnu sakrāšanos apkures iekārtā, kā rezultātā katls biežāk jātīra, jo krītas apkures iekārtas lietderības koeficients. Izvēloties granulas nedrīkst paļauties tikai uz to krāsu, jo ražošanas procesā var tikt izmantotas skaidas, kas ir mākslīgi balinātas. Lai būtu pavisam drošs par pirkumu, ieteicams jautāt pārdevējam granulu pārbaudes sertifikātu, par pārbaudēm, kas veiktas Latvijas Republikā. Mājsaimniecībām paredzētajās granulās pelnu satura rādītājam jābūt zem viena procenta un ieteicamajam mitrumam jābūt < 10%. Ja pelnu satura rādītājs pārsniedz 1 %, tas granulas vairāk piemērotas lietošanai industriālajos apkures katlos.

Malkas apkures katli Latvijā

Latvijā ar malkas apkures katlu pārdošanu un montāžu nodarbojas uzņēmumi, kas specializējas apkures jomā. Viens no galvenajiem tirgus spēlētājiem apkures jomā Latvijā ir SIA „COMMODUS”. Uzņēmums ir savas jomas profesionālis, kas piedāvā labāko pasaules ražotāju iekārtas, kuras uzstādīs pieredzējuši montieri un tehniskie darbinieki. COMMODUS piedāvājumā ir pasaules labāko ražotāju iekārtas, tajā skaitā arī malkas apkures katli no OPOP, ROJEK, VIADRUS.

„OPOP” ir Čehijas uzņēmums, kas nodarbojas ar tērauda, čuguna, koksnes granulu katlu un citu apkures sistēmu ražošanu. Ērta un ekonomiska lietošana, kā arī ilgs kalpošanas laiks ir galvenās OPOP produktu priekšrocības. Uzņēmuma produktu klāsts tiek pastāvīgi atjaunināts, ieviešot jauninājumus un uzlabojumus, lai apmierinātu arvien augošās klientu prasības. OPOP apkures  tirgū veiksmīgi darbojas jau vairāk nekā 60 gadus, kas liecina, ka uzņēmums ir stabils, attīstīties spējīgs un uzticams ražotājs. 60 % no pārdošanas sastāda eksports uz vairāk nekā 25 valstīm – galvenokārt Dāniju, Krieviju, Lietuvu. Latviju, Grieķiju, Šveici, Bulgāriju, Poliju, Mongoliju, Vāciju, Franciju, Baltkrieviju un Igauniju.

„ROJEK” ir Čehijas uzņēmums, kas nodarbojas ar inženierijas produktu ražošanu. ROJEK ir ģimenes uzņēmums, kas kopš 1921.gada sekmīgi darbojas savā jomā. Kompānijas ražoto produktu klāsts ietver triju modeļu līnijas:

 • EURO SERIE 7 – profesionālās kombinētās kokapstrādes mašīnas;
 • INDUSTRY SERIE – profesionālās standarta kokapstrādes iekārtas;
 • Siltumtehnika – apkures katli, jaunās paaudzes cietā kurināmā un koksnes smalcinātāji.

AS „VIADRUS” ir apkures iekārtu rūpnīca, kas ietilpst akciju sabiedrības „ZDB GROUP” sastāvā. VIADRUS Eiropas kontekstā ieguvis atpazīstamību kā viens no senākajiem čuguna apkures iekārtu ražotājiem, kura produkcija izceļas ar augstu drošības pakāpi, efektivitāti un ilgmūžību. No ražoto preču klāsta īpaši izceļas centrālapkures čuguna apkures katli Viadrus U22, kam raksturīga viegla apkalpe, jo vadības rīki ir tikai krāsns aizbīdnis un vilkmes regulators, ko lieto gaisa piegādes un sadegšanas regulēšanai, kā arī zemas prasības attiecībā uz vilkmi dūnvadā. Kā liels pluss uzskatāma lielā iekraušanas atvere, kas dod iespēju kurināšanai izmantot lielizmēra klučus un malku. Viadrus, rūpējoties par dažādu segmentu klientiem, izstrādājis populārā U22 apkures katla ekonomisko- vienkāršoto versiju Viadrus U22 Hercules Basic modeli, kas paredzēts patērētājiem, kas nav pret nelielām atkāpēm no kvalitātes un strikti seko zemākās cenas izvēlei. Cenu samazina tas, ka komplektācijā neietilpst pelnu kaste, vilkmes regulators, tīrīšanas instumenti. Viadrus U22 Hercules Basic galvenās priekšrocības:

 • Plašs jaudas diapazons;
 • Zemas skursteņa vilkmes prasības, elementāra ekspluatācija un apkope;
 • Ilgs čuguna siltummaiņas kalpošanas laiks;
 • Zema cena.

COMMODUS apkures katlu apkopes piedāvājums

 

Lai saglabātu efektīvu apkures katla darbību un paildzinātu kalpošanas laiku, COMMODUS pieredzējušie meistari piedāvā veikt apkures katla un sistēmas apkopi. Apkopes cena ir 78 EUR, kas nav daudz, ņemot vērā faktoru, ka apkopi ieteicams veikt tikai vienu reizi gadā. Apkures katla un tā sistēmas apkopē ietilpst šādi pakalpojumi:

 • Apkures katla regulēšana un tehniskā stāvokļa kontrole;
 • Apkures katla korpusa diagnostika;
 • Apkures katla dūmvada tīrīšana;
 • Granulu katliem un malkas katliem granulu degļa un degļa sistēmas tehniskā stāvokļa pārbaude, regulēšana;
 • Lietošanas apmācība un padomu sniegšana.

Mūsdienu apsildāmo iekārtu tehnoloģijas ir dažādas un pieejamas plašā klāstā, kas būves ļauj apgādāt ar pietiekamām ērtībām atliek tikai izvēlēties sev piemērotāko apkures variantu. Izdarot pareizo un piemērotāko izvēli, māja noteikti piepildīsies ar siltumu, sniedzot gandarījumu saviem saimniekiem daudzus jo daudzus gadus.

Comments are closed.