Pieredzējis un sertificēts arhitekts – G. Birkerts

pieredzējis un sertificēts arhitekts

Arhitekta profesija ir ļoti daudzpusīga. No vienas puses, arhitektam jābūt ļoti paškritiskam, jāapzinās, ko patiešām ir spējas paveikt ko vērienīgu. Sarežģītākais, ka to ir jājūt pašam un neviens to nevar iemācīt. Otrkārt, sertificētam arhitektam ir jāpārzina tehnoloģijas un jājūt dzīves pulss. Tāpat arhitektam jāspēj iejusties tā cilvēka ādā, kuram viņš projektē. No vienas puses, viegli, no otras – sarežģīti. Par arhitektu nekļūst, bet gan piedzimst.

Tik ļoti pieredzējis un sertificēts arhitekts kā Gunārs Birkerts, iespējams, jau iepriekšējās dzīves ir bijis arhitekts, jo jau tagad ir atstājis tik daudz nospiedumu pasaules arhitektūras vēsturē. Birkerts noteikti jūt gan pasūtītāju, gan ēkas nākotnes lietotāju. Piemēram, ja projektē slimnīcu vai sanatoriju, arhitektam ir jābūt ārstam un pacientam vienlaikus, lai izjustu kopsakarības un piedāvātu pēc iespējas labāku funkcionalitāti.

Arhitekta profesija ir ārkārtīgi plaša. Ne velti daudzi arhitekti ar savu izglītību ir varējuši strādāt citās profesijās. Sertificēts arhitekts Harijs Sūna perfekti pārvaldīja dejas mākslu, bija Latvijas Dziesmu un deju svētku horeogrāfs. Georgs Barkāns bija tekstilmākslinieks, Gunārs Priede – slavens lugu rakstnieks.

Gunārs Birkerts ir slavenākais latviešu arhitekts pasaulē

Gunārs Birkerts, visu laiku zināmākais, ražīgākais un ievērojamākais arhitekts, ir dzimis 1925. gadā. Arhitekts lielāko daļu savas dzīves pavadījis ASV, kur un atstājis savas pēdas amerikāņu kultūrā. Amerikāņu sertificētu arhitektu vidū G. Birkerts izceļas ar ziemeļnieku pieeju un interesi par organiskiem materiāliem, kā arī konkrētas vides formu un gaismas izmantošanu. Arhitekts lasījis daudz lekcijas pazīstamās universitātēs, skolās un saņēmis daudz balvas. Sertificētā arhitekta celtās ēkas izceļas ar spilgtu tēlu, inovatīvu konstrukciju, kā arī apvieno idejiskos un tehnoloģiskos risinājumus.

Gaismas pils jeb Nacionālā bibliotēka – dāvana Birkerta dzimtenei

Latvijā sertificētais arhitekts G. Birkerts savus sapņus sasniedza ar Gaismas pils projektu, ko veicināja vietējie arhitekti. Gaismas pils bija pirmais laikmetīgās arhitektūras nesējs Latvijā, kas sevi raksturo ar leģendu, ilgtspējīgu arhitektūru. Pats arhitekts saka, ka šī ēka ir ārkārtīgi nozīmīga ne tikai kā pasūtījums un darbs, bet, galvenokārt, kā ēka un darbs dzimtenei – Latvijai, kurai viņš atdevis savu sirdi un dvēseli un tā sanākusi tieši tāda, kādu to iztēlojies. Saistībā ar pietiekami lielo kritiku, arhitekts norādīja, ka katra jaunceltne rada rezervētu attieksmi un negācijas, taču tā ir paliekoša vērtība, kas sevi pierādīs nākošajām paaudzēm.

Comments are closed.