Raro.lv un latviešu rakstu zīmes.

raro.lv maras krusts, usins, juvelierizstradajumiPēdējā laikā par sava veida modes kliedzienu ir kļuvušas latvju raktu zīmes visdažādākajā izpildījumā un attēlojumā. Gan apģērbā, gan rotās, gan interjera priekšmetos un daudzās citās lietās un vietās mums visapkārt. Arī Raro.lv varat iegādāties dažādas rotas, kurās ir iekļautas populārākās latviešu rakstu zīmes -  Māras krusts, Jumis un Ūsiņš. Šos latvju rakstus rotās iestrādā arī tad, ja tās tiek veidotas pēc īpaša pasūtījuma. Līdzīgi kā ar dārgakmeņiem un dārgmetāliem, arī dažādām zīmēm piemīt spējas un spēks ietekmēt cilvēku likteņus, tādēļ, piedāvājam ieskatu tajā, ko katra zīme nozīmē un ko tā nes tās valkātājam.

Māras krusts.

Senie latvieši ticēja, ka visa materiālā pasaule ir Māras pārziņā. Māras krusts, jeb krustu krusts ir viena no spēcīgākajām un nozīmīgākajām zīmēm latviešu kultūrā. Māras krusts ir cieši saistīts ar uguni,  mājību un auglību, tādēļ bieži vien uz maizes klaipiņa tiek ievilkts krusts, kas tādējādi simbolizē svētību. Māras krusts, bieži tiek dēvēts arī par Laimas krustu un to nereti izmanto sieviešu rotās un apģērbā.

Jumis.

Jumis ir druvu dievība un tā simbols ir divi kopā saauguši augļi. Pastāv uzskats, ka šī zīme ir no tām, kuru vismazāk ir ietekmējusi kristietības ienākšana. Jumja zīmi izmanto ne tikai apģērbos, bet arī arhitektūrā. Latviešiem raksturīgi zīmes izdaiļot un papildināt ar dažādiem izcēlumiem, tādēļ tās var nebūt tik viegli pamanāmas. Jumis bieži tika iekalt dažādās bronzas rotaslietās. Starp citu, latviešu tradicionālie svētki Miķeļi, tiek dēvēti arī par Apjumībām, jo simbolizē gada auglīgākās daļas aiziešanu. Apjumības ir Miķeļu latviskais skaidrojums, jo, līdz ar kristietības ienākšanu Latvijas teritorijā, Apjumības tika pielāgotas baznīcas kalendāram un svinētas 29. septembrī par godu virseņģelim Miķelim.

Ūsiņš.

Ūsiņš ir gaismas un pavasara dievība latviešu mitoloģijā. Ūsiņš ir arī auglības simbols, zirgu un bišu aizgādnis. Ūsiņa zīme ir kā divi pretēji kopā salikti E burti. Visbiežāk tā ir redzama dažādos cimdu rakstos, jo ceļotājam šādi cimdi nes veiksmi un tos dēvē par atslēgaiņiem. Ņemot vērā to, ka Ūsiņš tiek uzskatīts par Gaismas dievu, savukārt zirgi par gaismas vedējiem.

Comments are closed.