Varžacs kā sāpīgs un nepatīkams atgādinājums par nepiemērotiem apaviem

varzacs

Sabiedrībā pastāv pieņēmums, ka ar varžacis ir veciem cilvēkiem un tā ir slimība. Patiesībā tas ir tikai un vienīgi mīts, jo visbiežākais to iemesls ir nepiemērotu apavu valkāšana un to var iegūt jebkurā vecumā. Tāpat vainīga var būt arī plakanā pēda vai pēdas deformācija. Labākais risinājums ir steigšus doties pie dermatologa, lai saņemtu nepieciešamo ārstēšanu un ātrāk atgūtu veselību.

Kā rodas varžacis?

Šie sabiezējušās ādas veidojumi visvieglāk veidojas, ja pēdai jau ir anatomiski defekti, piemēram, deformējušies kauliņi, plakanā pēda. Ja šo vietu sāk berzt apavi, vispirms izveidojas tulzna, kas pildīta ar šķidrumu, pēc tam āda sabiezē un izveidojas t.s. hiperkeratoze, kuras vidū redzama kertīna serde, kas arī tiek saukta par varžaci.

Parasti šie veidojumi rodas vietās, kur ādai ir palielināts spiediens. Cietais veidojums, kas atrodas izauguma centrā var tikt salīdzināts ar ķīli, kas aizvien vairāk un vairāk iespiežas iekšējos audos, kairina nervus. Varžacs ir ļoti sāpīga un nepatīkama, nereti veidojas arī iekaisums. Sāpīgākās var izveidoties pirkstu sānos, bet tikpat mokošas var tās būt uz papēžiem.

Varžacis vai kārpas?

Bieži vien cilvēki nesaprot atšķirību starp kārpu un varžaci. Varžacīm centrā ir tikai viens sabiezējums, ko sauc par serdi, savukārt, kārpām redzami vairāki melni punktiņi, kas ir trombotizēti asinsvadi, kas piegādā kārpai asinis. Otra būtiskākā atšķirība ir cēlonis, jo kārpas ir vīrusu slimības, ar ko var inficēt citus, savukārt varžacs nav slimība. Abos gadījumos ļoti atšķiras arī ārstēšanas programma.

Ārstēšana

Varžacis nekādā gadījumā nedrīkst ārstēt pašrocīgi, tās griežot ar žileti vai šķērēm. Uz katru šādu iejaukšanos āda reaģēs ar jaunas raga kārtas izveidošanos, kas patiesībā nozīmē, ka centrs – keratīna serde, kļūs tikai lielāka un vēl sāpīgāka. Tāpat ārstējot izaugumu šādos drakoniskos apstākļos pastāv liels infekcijas risks un to nedrīkst kniebt ar knaiblēm. Pareizākais ir vērsties pie dermatologa un saņemt kvalificēta speciālista padomus.

Pēdu kopšanas profilakse

Ārkārtīgi svarīgi pēdas pareizi kopt, lietot mitrinošus krēmus, kas kavē ādas sabiezēšanu un primāri – izvēlēties pareizus apavus. Ja ir problēmas ar biezu un sausu ādu var izmantot līdzekļus, kas satur salecskābi vai lanolēnu. Tomēr pat tad ja, tiks lietoti mitrinošie krēmi un tajā pašā laikā valkāti nepiemēroti apavi, no varžacīm izvairīties vai atbrīvoties nevarēs.

Comments are closed.