Kā virtuālās realitātes brilles maina pasauli

virtuālās realitātes brillesPirms dažiem gadiem kompānija „Google” daudz uzmanības tika pievērsis brillēm ar nelielu kameru. Diemžēl šis projekts tā arī netika uzsākts. „Google” vadība tajā neredzēja nekādu izdevīgumu finansiālā ziņā. Pašlaik „Google” mēro citu ceļu – kompānija rada vidi, kas ir adaptēta virtuālajai realitātei. Arī pārējie tirgus lielie spēlētāji neatpaliek: „Facebook” eksperimentē ar «Oculus Rift» virtuālo briļļu iespējām, kompānija „Sony” pagaidām ir vienu no „vissuperīgāko” «Playstation VR» briļļu īpašnieks, „Microsoft” brilles rada kopā ar „Acer”, „HTC Vive” – tas ir vienkārši labs produkts. Tai skaitā ir vēl simtiem ķīniešu ražotāji, ar savām vienkāršajām brillēm, kas ir domāti viedtālruņiem. Virtuālās realitātes brilles, šķiet, kļūst arvien populārākas. Un tās spēj mainīt pasauli, padarot to citādu.

Virtuālā realitāte nav pēdējās desmitgades „izdoma”. Tā tika izgudrota un pētīta vēl pirms personālo datoru rašanās brīža, ilgi pirms interneta, elektroniskā pasta, pirmo JPG formāta fotogrāfiju un MP3 formāta dziesmu parādīšanās. Tālajā 1962. gadā zinātnieki izgudroja ierīci, kas tika nosaukta par „Sensorama”. Tā bija savdabīga būdiņa, kur tika translētas 5 īsmetrāžas filmas. Līdz tam ierasta lieta bija filmu skatīšanās lielajā ekrānā, bet šeit nācās visu galvu ievietot kaut kāda ierīcē, lai pēc tam skatītos filmu ar stereo skaņu. Tostarp, „Sensorama” bija iespēja izplatīt smaržas, kaut jāteic, ka šādas funkcijas veikšana vēl nav pa spēkam pat vismodernākajām tehnoloģijām. Tas bija viens no pirmajiem mēģinājumiem radīt virtuālās realitātes apstākļus. Tomēr mēģinājums guva neveiksmi. Iemesls – nepietiekams finansējums. Sazvērestību teoriju piekritēji var paust savas aizdomas sakot, ka finansējums netika piešķirts speciāli, jo speciālisti saprata, cik bīstamas var būt virtuālās realitātes brilles mūsu iekārtai un sabiedrībai.

Pašlaik situācija mainās un tehnoloģijas ir kļuvušas stipri lētākas. Tostarp, ļoti palīdz uzņēmēji, tādējādi vēl arvien krītas šo ierīču konkurētspējīgās cenas. Kas būs tālāk?

Virtuālās realitātes brilles var mainīt vismaz 5 mūsu ieradumus, ko mēs uzskatām kā pašsaprotamu lietu.

1. ieradums: Filmu skatīšanās

Mēs esam pieraduši iesēsties dīvānā, ieslēgt iecienīto filmu un 2 stundas gulšņāt, sarunāties ar līdzās esošajiem ģimenes locekļiem, nodarboties ar kādām papildu darbībām, piemēram, adīt. Vai arī mēs sēžam kinoteātra krēslos, apkrāvušies ar popkorna turzām, saraudamies no zemfrekvences skaņām, jūsmojot un smejoties kopā ar kaimiņiem. Šāda pieredze var aiziet nebūtībā, jo ar virtuālās realitātes brillēm mēs varam skatīties filmas no „iekšpuses” – piedaloties filmu notikumos, kā vienam no personāžiem, kurš neko neizlemj. Runa ir vairāk par dokumentālām filmām, jo izklaidējoša rakstura mākslas filmas ir diezgan sarežģīti adaptēties notiekošajai darbībai. Tostarp mums nav iespējams pagaidām to mainīt.

Ja reiz šādā veidā mēs varam vērot īpaši sagatavotu saturu, tad kādēļ gan mēs paši nespējam izveidot šādu saturu, ja mums ir īpašas 360 grādu kameras. To cenas nav pārmērīgi augstas, tādēļ katram ir iespēja izveidot 360 grādu ballīšu klipus.

2. ieradums: Mācības

Mūsdienu mācību procesa pamatā ir novērošana. Skolotājs kaut ko rāda, bet students cenšas atcerēties visu informāciju vai tās fragmentus, atkārtot tos. Virtuālās realitātes brilles mācības pārnes daudz augstākā līmenī. Mācīties ir iespējams ar reāliem prototipiem. Ķirurgs var mācīties operēt virtuāli, tostarp veicot vissarežģītākās operācijas. Pilots var virtuāli vadīt lidmašīnu, jāteic, ka jau tagad ir pieejama šāda iespēja uz īpaši aprīkota trenažiera (tikai tas ir ļoti dārgs prieks). Militāristam ir iespējams apgūt taktiskās viltības virtuālajā pasaulē – viņam nenāksies fiziski līst pa dubļiem kaut kur Lietuvas mežu biezoknī vai klīst Āfrikas tuksneša plašumos. Daudzas specialitātes ir iespējams apgūt ar virtuālo briļļu palīdzību.

3. ieradums. Automašīnas vadīšana

Automašīna bez vadītāja jau ir izveidota, taču tā vēl ir tālu no pilnības. Starpposma variants, tomēr, ir daudz labāks – vadītājs ērti iekārtojas, uzliek virtuālās realitātes brilles un ‘vada’ kravas auto ar kravu vērojot reālo apkārtējo vidi un reālos šķēršļus. Vai ir jāatvelk elpa? Tas ir paveicams, ieslēdzot autopilotu, ja ceļš ir taisns un nav nekādu stresu izraisošu situāciju.

Tas pats ir paveicams ar taksometriem, lidmašīnām, sabiedrisko transportu, vilcieniem, kuģiem – vadītājs uzliek virtuālās realitātes brilles tad, kad vien ir vajadzība pēc cilvēka lēmuma un intuīcijas.

4. ieradums: Komunikācija

Nesen „Facebook” nodemonstrēja savu virtuālās saskarsmes redzējumu, ko tika sniedzis pats Marks Cukerbergs. Daļēji tas viss jau norit šobrīd, tikai ne 360 grādu leņķī. Komunikācija, sarunas ietvaros, dejojot, pastaigas laikā gar upes krastu, kļūst par aizvien lielāku „greznību”, bet virtuālās realitātes brilles ļauj to paveikt arī attālināti. Šim nolūkam būtu nepieciešama arī smaržu maģijas pilnveidošana – un tad šāda veida komunikācija kļūs daudz ticamāka.

5. ieradums. Ceļošana

Ceļošana – teicams veids, kā ir iespējams redzēt ko skaistu, nezināmu un neikdienišķu. Lai to paveiktu, nav nepieciešams veikt pārlidojumus divdesmit stundu garumā, nav vajadzīgi nedz čemodāni, nedz lidmašīnu biļetes, kas maksā tūkstošiem Eiro, nedz viesnīcas, ēdināšana un ekskursijas.

Vai vēlaties paceļot pa Argentīnu? Uzlieciet virtuālās realitātes brilles – un, lūk, Jūs jau atrodaties Argentīnas augstkalnu apstākļos, un vērojat vietējo dzīvesveidu Buenosairesā, ar kuģi apceļojat Folklendu salas, Dienvidamerikas kontinenta galējā dienvidu daļā.  Jūs tur varat pavadīt kaut vairākas stundas, aplūkojot un iepazīstot vietējo dabu. Tiesa, ceļojumiem piemīt ne tikai izzināšanas funkcija, bet arī cita – psiholoģiskā funkcija: Jūs izraujaties no rutīnas, apkārtējās vides maiņa palīdz tikt galā ar ikdienas stresu utt. Virtuālās realitātes brilles to visu spēj sniegt katras darbadienas izskaņā, pēc stresa situāciju pārpilnas dienas.

Jāteic, ka vēl ir jāpēta virtuālās realitātes briļļu ietekme uz veselību. Un arī galvas reibšana pēc šo briļļu noņemšanas, ir tikai neliels blakusefekts.

Comments are closed.